Skip to main content

Why the Cost of Shakeology ISN'T as Bad as You Think

Last Friday we arrived at the Cancun airport at 10:30am and I was hangry!!  Yes, that's the right spelling...I needed something to eat because when my stomach growls....I become angry!! 

There were a few options including Johnny Rockets, Bubba Gump, Starbucks, Guacamole Grill or Grab n Go. The cheapest menu items from any of these was around $6-8.  I wasn't  in the mood for lunch and had already had breakfast, so all I really wanted was a snack and something to take on the plane for lunch.  

Then I remembered I had a Shakeology packet and my shaker cup in my bag. So I purchased a bottle of water and a Ham and Cheese sandwich. The shake was just the snack I needed to hold me over to lunch (sandwich on the plane) and provided the nutrients I needed to fuel me with energy for the day....and with my coach discount, the packet is only $3.30 and I paid $2 for the water...so the cheapest option available! 

I'll admit I questioned the cost of Shakeology when I was first introduced to it. The price to pay for 30 meals at once is steep!!  But then again think about other healthy and non healthy options and their costs....if you go to Starbucks you'll spend over $5 on a latte with no nutritional value.  A "value meal" from Chik-Fil-A, McDonald's and other fast food restaurants is $8 a meal. And if you go to a sit down restaurant like Applebee's, it'll cost $10 for lunch menu items, after the tip. What if you paid for 30 of those upfront...that could be $200-$300!!  

There really aren't many meals you can get for $4 or less these days...especially meals with the nutrients and health benefits available in Shakeology!! If anything, the alternative offers the complete opposite. I have spent WAY more on sugary cereals, snacks and drinks throughout the years used excuse after excuse to avoid making an actual lifestyle change. I fought it hard because really what goodness could that bag really contain?!?! 


Then I looked at it like this:👉Shakeology replaces vitamins and supplements. 👉Shakeology fills nutritional deficiencies- especially for picky eaters.  👉 Shakeology helps CURB your cravings and empty hunger....especially for chocolate lovers!! 👉 Shakeology helps you achieve results quicker and maintain them. 👉 Shakeology provides a guilt FREE fast food option. 

So, I enjoyed my shake Friday morning in Cancun and then had a Chick-Fil-A meal deal in Atlanta (you can't ALWAYS say no to waffle fries!!), but back in Lexington, rather than having a taco from Taco Bell at 9:30pm, I choose a Chocolate Shakeology and my tummy thanked me for that decision!!  Ok, so the taco would have been cheaper in price but there was not benefit comparison...the shake was obviously the better option!!!

Speaking of best options...this month, the featured challenge packs include a month supply of Shakeology, workout DVDs AND a month trial of On Demand (access to purchased workouts and older Beachbody workouts) for only $10 more than just purchasing Shakeology alone. Plus the challenge packs includes meal plan guides and portion control containers to get you started with meal planning!!   This is the best bang for the buck and it also comes with a 30 day money back guarantee!!  

Are you willing to cut out a few lunches, Starbucks coffee and limit other purchases to try something that will help you be healthier and happier?  If so, complete the application below and I'll provide more information to help you choose the right workout for you.  Plus you can join my next private Facebook group, "Love the Skin You are In" for daily support and motivation which starts February 15!!  

Don't wait any longer, get started now...you'll be glad you did when pool season arrives...in 3 months!!!



Use Wufoo integrations and get your data to your favorite apps.

Comments

Popular posts from this blog

New Program Alert: 9 Week Control Freak

Autumn is BACK and I can NOT wait to take control of 2021 with her brand new program!!! What is 9 Week Control Freak? Click here to learn about the program The image below also gives details and I provide even more details below! Basics : 🏋️‍♀️Super Trainer Autumn Calabrese is back for her 10th program! You may know her from 21 Day Fix or 80 Day Obsession! 🏋️‍♀️9 week program that is divided into three phases- each increasing in intensity! 🏋️‍♀️5 workouts a week-  three DCT-T workouts (Density, Complexes, and Tabata Training), one day of Total Body Tone, and one day of Tabata Cardio and Core. 🏋️‍♀️ Density training builds strength and stamina by bringing the intensity! Perform five exercises for as many rounds as you can before the clock expires. The next day, try to beat your current best! 🏋️‍♀️New equipment helps to increase time under tension and Tabata cardio scorches calories! 🏋️‍♀️Workouts are only 18-30 minutes long! 🏋️‍♀️With new moves, new equipment, and incredibl...

You've got to try this!!

You've got to try this!! It's ok if you don't know much or anything about boxing.  Neither do I. I did complete Core de Force, a martial arts inspired program and kickboxing workouts. However, I know nothing about boxing and yet I've already finished the first two weeks of 10 Rounds and while it wasn't perfect, I would say "I nailed it."  What is 10 Rounds™?  10 Rounds is a boxing program that helps torch fat, melt inches off your waistline, and get lean & mean in just 6 weeks. Super Trainer Joel Freeman leads powerful punching combinations and fast footwork that will result in shocking results. 10 Rounds is built around simple, precise, and effective training principles that emphasize technique, repetition, and intensity to maximize your cardio burn and provide an incredible total body workout. Each week, includes 3 days of boxing training and 2 days of weight lifting workouts that will get you sweaty, shredded, and cut. What makes it ...

Birds of Paradise - Chicken Recipe

Growing up, we ate a lot chicken. Chicken and rice. Chicken and salsa. Chicken casserole. I wasn't sure why we ate so much chicken. I thought it was just because my mom was on a Weight Watchers diet.  She would put the chicken in the oven and then go on a walk.  I always wanted to tag along on my bike. Now I understand. Chicken is quick and easy. Chicken is inexpensive. Chicken can be healthy. Now as a mom I also understand, my mom wanted to on on those walks alone...to have some peace and quiet time!